Design SuiteTworzenie skorelowanego okna widoku w warstwie projektowej

Polecenie

Lokalizacja

Utwórz okno widoku

Widok

Za pomocą korelacji możesz w aktywnym dokumencie wykorzystać m.in. warstwy projektowe, klasy i zasoby (kreskowania, arkusze, symbole itp.) pochodzące z innych plików Vectorworks. Istnieją dwie metody tworzenia korelacji z warstwami projektowymi pochodzącymi z innych plików Vectorworks:

Domyślną metodą tworzenia korelacji w wersjach branżowych Vectorworks jest utworzenie okna widoku w warstwie projektowej, a następnie skorelowanie z nim wybranych warstw projektowych z pliku źródłowego w sposób opisany w niniejszym zagadnieniu. Niewątpliwą zaletą tego typu korelacji jest to, że nie wszystkie warstwy, klasy i pliki z dokumentu źródłowego zostaną automatycznie zaimportowane do dokumentu docelowego.

Vectorworks Fundamentals: Po utworzeniu korelacji warstwy projektowe zostaną zaimportowane do pliku docelowego. Z myślą o zachowaniu zgodności z poprzednimi wersami wersje branżowe Vectorworks obsługują także tę metodę. Zob. Dodawanie i edycja korelacji wyświetlanych jako warstwy.

Korelację z oknem widoku w warstwie projektowej możesz utworzyć zarówno w czasie rzeczywistym, jak i z wyprzedzeniem - korzystając w tym celu z zakładki Korelacje w oknie dialogowym „Organizacja”.

Aby utworzyć okno widoku w warstwie projektowej ze skorelowaną zawartością z innego pliku:

Upewnij się, że korelacje w aktywnym pliku wyświetlane są jako okna widoku w warstwie projektowej, a nie jako warstwy. (Przejdź do zakładki Korelacje w oknie dialogowym „Organizacja” i kliknij przycisk Ustawienia. W oknie dialogowym „Ustawienia korelacji” zaznacz dla opcji Wyświetlaj korelacje jako: Okno widoku w warstwie projektowej. Wszelkie istniejące skorelowane warstwy zostaną automatycznie przekształcone w okna widoku w warstwach projektowych ze skorelowaną zawartością.)

Zaznacz odpowiednie polecenie. Kliknij przycisk Utwórz w zakładce Okna widoku w oknie dialogowym „Organizacja” lub polecenie Utwórz w menu kontekstowym (dostępnym po kliknięciu prawym przyciskiem myszy) zakładki Okna widoku w palecie Nawigacja.

Na ekranie pojawi się okno dialogowe „Okno widoku”. Wybierz Nazwę stylu; wprowadź Nazwę okna widoku oraz Tytuł rysunku. Następnie zaznacz warstwę projektową, w której chcesz wstawić okno widoku.

Kliknij przycisk Przeglądaj, aby wskazać plik źródłowy oraz zdefiniować pozostałe ustawienia korelacji.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Aktywny / Nieaktywny dokument

Zaznacz opcję Nieaktywny dokument, aby wskazać, że warstwy projektowe przeznaczone do wyświetlenia znajdują się w innym pliku niż okno widoku.

Istniejąca korelacja

Zaznacz tę opcję, aby utworzyć okno widoku na podstawie już istniejącej korelacji. Wybierz z listy żądaną korelację.

Nowa korelacja

Zaznacz tę opcję, aby utworzyć okno widoku na podstawie nowej korelacji. Kliknij przycisk Przeglądaj, aby otworzyć okno dialogowe „Otwórz rysunek Vectorworks (bieżąca wersja)”. Zaznacz tutaj wybrany plik źródłowy i kliknij Otwórz, aby powrócić do okna dialogowego Okno widoku. Poniżej opcji Nowa korelacja wyświetlona zostanie ścieżka do zaznaczonego pliku źródłowego.

Wymagane jest, aby pliki źródłowe i docelowe były utworzone w tej samej wersji Vectorworks.

Odwołania cykliczne są niedozwolone. Na przykład: jeśli plik A odsyła do pliku B, podczas gdy plik B odsyła do pliku C, wówczas plik C nie może odsyłać do pliku A.

Zapamiętaj ścieżkę jako

Określ, jaka ścieżka dostępu do korelacji ma zostać zapamiętana: bezwzględna czy względna.

Zaznacz ścieżkę bezwzględną, jeżeli nie przewidujesz zmiany lokalizacji skorelowanego pliku.

Zaznacz ścieżkę względną, jeżeli zamierzasz przenieść pliki na inni komputer lub do innej platformy. Korelację będzie można zlokalizować tak długo, jak długo ścieżka między dwoma plikami pozostanie bez zmian. Opcja ta jest dostępna tylko wtedy, gdy plik źródłowy i plik Vectorworks zapisane są na tym samym wolumenie. Jeśli udostępniasz projekt za pośrednictwem serwera pracy zespołowej, a plik źródłowy nie znajduje się na tym samym wolumenie co serwer, zostaniesz poproszony o załadowanie pliku do folderu projektu na serwerze.

Ścieżka Pliku źródłowego wyświetla ścieżkę bezwzględną lub względną, w zależności od wyboru.

Aktualizuj automatycznie

Zaznacz tę opcję, aby aktualizować korelację po każdym otwarciu pliku docelowego. Jeśli opcja ta jest wyłączona, korelacja jest aktualizowana wyłącznie po wciśnięciu przycisku Aktualizuj w zakładce Korelacje w oknie dialogowym Organizacja.

Zachowaj dane korelacji w pliku

Zaznacz tę opcję, aby zapisać kopię danych ze skorelowanej warstwy projektowej w pliku docelowym. Jeśli jej nie zaznaczysz, dane te nie zostaną zapisane, przez co rozmiar pliku będzie mniejszy. Zamiast tego po każdym otwarciu dokumentu dane będą ponownie wczytywane.

Gdy ustawienia pliku źródłowego zostaną dostosowane, kliknij OK. Zostaniesz z powrotem przeniesiony do poprzedniego okna dialogowego.

Wybierz warstwy projektowe i klasy, które mają zostać uwzględnione w oknie widoku (zob. Zmiana właściwości warstw w oknach widoku (w arkuszu prezentacji lub warstwie projektowej) i Zmiana właściwości klas w oknach widoku (w arkuszu prezentacji lub warstwie projektowej)).

Okno widoku utworzone zostanie we wskazanej warstwie projektowej, a warstwa ta stanie się warstwą aktywną. Okno widoku można skadrować według instrukcji opisanej w zagadnieniu: Kadrowanie istniejących okien widoku.

Plik źródłowy, z którego pochodzi wyświetlana warstwa projektowa, zostanie wyświetlony w oknie dialogowym Organizacja, w zakładce Korelacje. Zob. Zagadnienie: Grupy robocze i korelacje, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat edycji, aktualizacji lub usuwania korelacji.

Tworzenie okien widoku w warstwach projektowych

Ustawienia okien widoku

Edycja okien widoku

Aktualizacja okien widoku

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!